Čo je Gestalt koučing?

V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o Gestalt prístupe nielen v terapii, ale aj v koučovaní. Gestalt koučing je hlboká a zároveň praktická forma podpory, ktorá pomáha klientom rozvíjať vedomie o sebe, zodpovednosť a schopnosť konať autenticky.

Čo znamená slovo „Gestalt“?

Slovo Gestalt pochádza z nemčiny a znamená celok, tvar alebo forma. V psychológii sa používa na vyjadrenie myšlienky, že ľudia vnímajú svet ako organizovaný celok, nie ako súbor izolovaných častí. Inými slovami – celok je viac než len súčet jeho častí.

Tento princíp platí nielen pri vnímaní obrazov či zvukov, ale aj pri prežívaní, správaní a medziľudských vzťahoch. V Gestalt prístupe skúmame, ako si človek „skladá“ svoje vnútorné aj vonkajšie prežívanie do zmysluplného celku – a čo sa deje, keď tento celok nie je úplný alebo vedomý.

Stručná história Gestalt psychológie

Gestalt psychológia vznikla na začiatku 20. storočia v Nemecku ako reakcia na analytickú psychológiu a behaviorizmus. Jej zakladateľmi boli Max Wertheimer, Wolfgang Köhler a Kurt Koffka, ktorí skúmali, ako ľudia vnímajú tvary, vzorce a štruktúry. Ich výskum položil základy pre neskoršie smerovanie Gestalt terapie.

Gestalt terapia ako forma psychoterapie vznikla v 40. a 50. rokoch v USA. Jej hlavnými tvorcami boli Fritz Perls, Laura Perls a Paul Goodman. Zamerali sa na prácu s vedomím, prežívaním v prítomnom okamihu, zodpovednosťou a kontaktom so sebou aj s druhými. Dnes je Gestalt prístup rozšírený po celom svete a využíva sa nielen v terapii, ale aj v koučovaní, vzdelávaní či leadershipu.

Čo je Gestalt modalita?

Gestalt modalita označuje špecifický spôsob práce, ktorý vychádza z Gestalt princípov. V praxi to znamená prístup, ktorý:

  • podporuje uvedomenie si toho, čo sa deje tu a teraz – vo vašich myšlienkach, pocitoch, tele či správaní,

  • kladie dôraz na autenticitu, nie na „správne“ odpovede,

  • pomáha človeku vziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a životný smer,

  • vytvára rovnocenný vzťah medzi koučom a klientom – nie hierarchický,

  • pozýva do práce celú osobnosť – rozum, emócie, telo aj intuíciu.

Gestalt modalita pomáha ľuďom lepšie rozumieť vlastným vzorcom správania, pomenovať potreby, pracovať so zádržami (blokmi), posilniť kontakt so sebou a urobiť vedomé zmeny. Je to forma osobnostného rozvoja, ktorá vychádza z rešpektu k jedinečnosti každého človeka.

Aký je rozdiel medzi Gestalt koučingom a terapiou?

Hoci Gestalt koučing čerpá z rovnakých základov ako terapia, medzi týmito prístupmi existujú dôležité rozdiely:

Gestalt terapia

  • Zameriava sa na liečenie psychických zranení a spracovanie minulosti.

  • Vhodná aj pri psychických ťažkostiach alebo krízach.

  • Terapeut môže pracovať aj s hlbšími emocionálnymi alebo traumatickými témami.

  • Terapia býva dlhodobá.

Gestalt koučing

  • Zameriava sa na rozvoj potenciálu, rast a vedomé rozhodovanie v prítomnosti.

  • Vhodná pre psychicky zdravých ľudí, ktorí chcú rozvíjať svoje schopnosti.

  • Kouč sa venuje najmä cieľom, zmenám a hľadaniu nových perspektív.

  • Koučing býva kratší a orientovaný na konkrétny proces.

Gestalt koučing však zachováva terapeutickú hĺbku v tom, že nejde len o plnenie cieľov, ale o skutočné porozumenie sebe – cez zážitok, nie len cez logiku.

Záver

Gestalt koučing je živý, zvedavý a ľudský spôsob, ako sa priblížiť sám k sebe – k tomu, čo cítim, čo chcem a ako sa môžem slobodne rozhodovať. Nie je to oprava niečoho pokazeného, ale pozvánka do rozhovoru so sebou samým. Práve vtedy môže vzniknúť skutočná zmena – nie z tlaku, ale z uvedomenia.

Ak vás Gestalt prístup zaujíma alebo cítite, že je čas posunúť sa vo svojom živote ďalej, rada vás budem sprevádzať na tejto ceste.

Next
Next

Be a time traveller